Projects – Global Connections Consultation Israel April 2012

המשרד לקשרי ישראל ניו יורק, בעזרת כוח המשימה לשותפויות יהודיות גלובאליות בפדרציה היהודית של ניו יורק, עורכים תהליך הכשרה והעשרה בנושא עמיות יהודית בו ייקחו חלק הארגונים המשתתפים בפרויקט הקשרים היהודיים הגלובליים , בניו יורק ובישראל. במסגרת זאת יתקיימו שלושה כנסים מעבר לים ובישראל.

מטרת התהליך היא להעצים את יכולת הארגונים בשותפויות ליצור תוכן וחוויה של עמיות יהודית. השגת מטרה זו תעשה ע”י התנסות קולקטיבית של כל הארגונים הפועלים במסגרת המשרד לקשרי ישראל ניו יורק. לשותפויות יש ניסיון מצטבר עשיר ומגוון בהפעלת תוכניות שותפות. כוח המשימה מעוניין למנף רקע עשיר זה לצורך חיזוק מימד החינוך לעמיות יהודית.

תכנית שנתית

כנס פתיחה בניו יורק – 12-13מרץ

כנס פתיחה בירושלים – 29 באפריל

מפגש שני בניו יורק – 4 ביוני

מפגש שני בישראל – 27 ביוני

כנס מסכם – חורף 2012-13

כנס בנושא עמיות יהודית:
מחזון למעשה

08:30-9:00 התכנסות

09:00-09:30 דברי פתיחה וברכות

אילן הלפרין , מנהל תכנון בחטיבת העם היהודי, פדרציית ניו יורק בישראל.

יהל פורת , מנהל המשרד לקשרי ניו יורק ישראל, יחידת השותפויות בסוכנות
היהודית.

09:30-10:15 חינוך לעמיות יהודית: הגדרת המטרות והיעדים, ד”ר שלומי רביד

10:15-11:00 דיון בקבוצות

11:15-11:45 התכנית שלנו לאור יעדי החינוך לעמיות

מה היה הרציונאל בראשית הדרך? כיצד בנינו את התכנית? מה היו מטרותינו? מה עובד טוב ומדוע? מה טעון שיפור? האם חסר משהו במודל הנוכחי? (דיון פנימי בין נציגי התכנית)

11:45-12:30 דיון משותף בקבוצות

13:00- 12:30 סיכום במליאה כולל הצגת הסקר המקדים.

13:00-14:00 ארוחת צהריים

14:00-15:15 מה עבד ועובד בתחומים הבאים (עבודה בקבוצות):

1. פיתוח זיקה ותחושת שייכות לעם היהודי.

2. בניית תודעת עמיות.

3. טיפוח מחויבות מעשית לעם היהודי ולעתידו.

16:15- 15:15 הגדרת מדדי הצלחה

1. כלליים

2. לכל אחד מהיעדים החינוכיים

3. כיצד נראה “הבוגר האידיאלי” שלנו?

16:30-17:30 מדיון למעשה (סיעור מוחות במליאה)

1. מה למדנו על המיקוד והמטרות של תוכניתנו בהיבט העמיות?

2. בהתבסס על כך איזה כיווני העמקה או דגשים יישומיים באים בחשבון?

3. באיזה מן הנושאים יש למקד את תהליך ההנחייה של הגורם המלווה

17:30-18:00 סיכום והצעדים הבאים

הארגונים המשתתפים
 • גבעה צרפתית – חמסה- Suffolk Y NY
 • גבעה צרפתית – Suffolk Y + Five Towns NY
 • אשדוד, רובע ד’ – NY Benson Hurst, דנייפרפוטקובסק, אוקראינה.
 • גילה,NY SCC-ברוקלין, מקסיקו
 • גינות העיר – נוער ירוק NY Manhattan JCC
 • גינות העיר -פסיפס יהודי –Mid Westchester NY
 • גוננים- Shore Front NY
 • נאות שושנים, חולון – Five Towns NY, – סופיה בולגריה
 • נאות רחל , חולון – JCCA NY
 • נווה ארזים, חולון, Kings Bay Y NY- EJKA ברלין גרמניה
 • פסגת זאב – Red Bridge, Staten Island NY – לונדון
 • רמת השרון –NY 92nd Street Y
 • תלפ”ז –NY Mid Island
 • שוהם – Rosenthal JCC NY
 • WCJCC עמיתים יהודיים עולמיים
 • שדמות/אורנים – ZWST גרמניה
 • הלל בבין תחומי הרצלייה –NY Hillel Baruch College – Kiev קייב
 • כל הנשמה – Rodef Shalom NY, JUJ ברלין
 • ממזרח שמש –NYU Bronfman Center NY, מרום – בודפשט
 • קרן קרב-עדשה יהודית –NY Jewish Lens
 • JCRC NY – JICC (המרכז הבין תרבותי)
קטלוג פרויקטים 2011-12
הפרוייקטים שמסומנים ב * הם משולשים.
מתנ”סים/מרכזים קהילתיים:
גבעה צרפתית – Suffolk Y NY
חמסה, אוכלוסיית יעד – סטודנטים יהודים ומוסלמים.
פרויקט חמסה נועד לבסס מנהיגות יהודית-מוסלמית צעירה לאור הקונפליקטים הקיימים בין העמים, וההיכרות החלקית של היהודים והערבים אלו את אלו. התוכנית מתקיימת בירושלים במינהלים הקהילתיים בגבעה הצרפתית ובבית צפאפא, ובניו-יורק היא מתקיימת במרכז קהילתי מוסלמי ובמרכז קהילתי יהודי בלונג איילנד. מכל מרכז קהילתי מגיעים חמישה סטודנטים, המשתתפים בתוכנית ייחודית, אשר מעשירה את עולמם, ובוחנת את הנרטיבים הדתיים והלאומיים באמצעות היכרות עם הנרטיבים האישיים.
לפרוייקט יעדים איכותיים וביניהם;גיבוש קבוצה שבה כל אחד ואחד מהחברים מצליח להקשיב לדעותיו של האחר ולהרגיש בנוח לבטא את דעותיו, יצירת קשרים בין-אישיים חזקים בין המשתתפים אשר יפילו חומות של בערות, ובנוסף כל אחת מהקבוצות תלמד על הקבוצה האחרת, ותכיר את הנרטיב של הקבוצה האחרת.
גבעה צרפתית –Suffolk Y , Five Towns NY
גשר לקשר, אוכלוסיית יעד– בתי ספר.
פרויקט מורים ומנהלים משותף בין קהילת הגבעה הצרפתית לבין קהילת סופוק Y בניו יורק. התכנית מחברת מעגלי פעילים של מנהיגות קהילתית, מורים בבתי ספר, ותלמידים, דרך היכרות האחד את השני ויצירת פעילות משותפת לאורך כל השנה.
מטרת הפרויקט הינה להעצים את תחושת הקולקטיב היהודי ולחזק את הזהות והעמיות היהודית.
בפרוייקט משתתפים 8 בתי ספר יסודיים בגבעה הצרפתית, רמת אשכול וב- SUFFOLK.
*אשדוד, רובע ד’ – Benson Hurst NY, דנייפרפוטקובסק, אוקראינה.
אנחנו משפחה , אוכלוסיית יעד – נוער.
“אנחנו משפחה” הינו פרויקט שמטרתו העיקרית היא ליצור “מרכז מנהיגות” לנוער יהודי באוקראינה, ארצות הברית וישראל ולאחד בני נוער בגילאי 15-17 סביב למידת מיומנויות מנהיגות, תקשורת והיסטוריה של קהילה יהודית דוברי רוסית במאה ה-21. כמו כן, מטרתו של הפרויקט היא להכין את בני הנוער לעבודה עם ילדים צעירים, להדרכה במסגרות בלתי פורמאליות ולתרומה בקהילה.
באמצעות הפרויקט “אנחנו משפחה”, בני נוער יפתחו קשרים אישיים וקהילתיים שיתפתחו לקשרים משמעותיים ולתחושה משותפת של שייכות ואחריות הקולקטיב היהודי בניו יורק, ישראל ואוקראינה.
באופן ישיר ואישי, ע”י אירוח הדדי כמו גם תקשורת מרחוק, הנוער יוכל לחוות את הרעיון של העם היהודי העולמי, וכך לחלוק את הקשרים עם חוגים רחבים יותר של חבריהם ברשתות . החזון המשותף הוא להנחיל בקרב בני הנוער את הערכים של כלל ישראל כגון: תיקון עולם וגמילות חסדים באמצעות תהליך חינוכי אינטנסיבי של התנדבות ועבודה יחדיו.
* גילה,SCC NY-ברוקלין, מקסיקו
החוט המשולש, אוכלוסיית יעד-נוער
פרויקט המחבר בין מנהל קהילתי גילה,ה- SCC בברוקלי והקהילה היהודית במקסיקון. הפרויקט מתחלק ל 2 תוכניות משנה:
1 . פסטיבל יהדות – המיועד לכל תושבי השכונה, עם משיכה לכלל תושבי ירושלים. הפסטיבל
מסתיים בשבוע של אירועי שיא, בהשתתפות נציגים מהקהילה המשותפת, העבודה על הפסטיבל
נעשית במשותף על ידי שתי הקהילות וכוללת חיבור של ארגונים שונים בשכונה..
2. ישראלייאדה – מחנה קיץ באנגלית המתקיים בישראל. בנוסף מתקיימת פעילות משותפת לקבוצת
המדריכים משתי הקהילות.הפרויקט נמצא בשלב התרחבות לפרויקט משולש עם הקהילה יהודית במקסיקו.
גינות העיר -Manhattan JCC NY
נוער ירוק, אוכלוסיות יעד – נוער.
“אנחנו משפחה” הינו פרויקט שמטרתו העיקרית היא ליצור “מרכז מנהיגות” לנוער יהודי באוקראינה, ארצות הברית וישראל ולאחד בני נוער בגילאי 15-17 סביב למידת מיומנויות מנהיגות, תקשורת והיסטוריה של קהילה יהודית דוברי רוסית במאה ה-21. כמו כן, מטרתו של הפרויקט היא להכין את בני הנוער לעבודה עם ילדים צעירים, להדרכה במסגרות בלתי פורמאליות ולתרומה בקהילה.
באמצעות הפרויקט “אנחנו משפחה”, בני נוער יפתחו קשרים אישיים וקהילתיים שיתפתחו לקשרים משמעותיים ולתחושה משותפת של שייכות ואחריות הקולקטיב היהודי בניו יורק, ישראל ואוקראינה.
באופן ישיר ואישי, ע”י אירוח הדדי כמו גם תקשורת מרחוק, הנוער יוכל לחוות את הרעיון של העם היהודי העולמי, וכך לחלוק את הקשרים עם חוגים רחבים יותר של חבריהם ברשתות . החזון המשותף הוא להנחיל בקרב בני הנוער את הערכים של כלל ישראל כגון: תיקון עולם וגמילות חסדים באמצעות תהליך חינוכי אינטנסיבי של התנדבות ועבודה יחדיו.
זו השנה האחרונה בה אנו מממנים את הפרויקט.
גינות העיר –Mid Westchester NY
פסיפס יהודי, אוכלוסיית היעד – מורים, בתי ספר
“פסיפס יהודי” הינו פרויקט מחנכים משותף בין מתנ”ס “מרכז תרבות העמים” בירושלים וקהילת מיד – ווסטצ’סטר בניו יורק. הפרויקט פועל בנושא זהות יהודית במטרה ליצור ולבסס תודעה של פסיפס יהודי. התוכנית כוללת יצירת קשרים ישירים בין מורים, תלמידים, ובתי ספר. מינוף והעצמת הקשר מתבצע באמצעות סמינר שנתי לאנשי חינוך פעם בשנה למשתתפים משני הצדדים. בסמינר מתקיים שיח מעורר השראה וכן מתקיימות סדנאות בבתי ספר בכדי לכתוב תוכניות לימודים בחינוך היהודי.
מטרת תוכניות הלימודים הן לפתח זהות יהודית ולחנך לכבוד לזהויות יהודיות מגוונות. התוכניות ייושמו במשך השנה, על ידי מורים משתתפי התוכנית.
גוננים, Shore Front NY
לקראת שבתלקראת שמחה, אוכלוסיית יעד – צוות מקצועי.
מטרת פרוייקט ‘לקראת שבת-לקראת שמחה’ היא טיפוח קשר הדדי בין קהילת Shorefront- New York לקהילת גוננים בירושלים. בניית הבסיס לקשר זה יושתת על אינטרס משותף- להכיר ולהטמיע את השבת וערכיה והחגים היהודיים בחיי שתי הקהילות השותפות.
הפרויקט המרכזי להשגת מטרת השותפות בין הקהילות הינו תהליך למידה משותף לשני הצוותים המקצועיים בנושא ערכי השבת והחג, אשר שיאו יבוא לידי ביטוי בסמינר למידה משותף לשני הצוותים בישראל, ובהמשך בפרויקטים קהילתיים משותפים סביב השבת והחג, בגוננים ו-Shorefront .
יעדי הפרויקט הינם הטמעת המסורת של חגים ומועדים יהודיים באמצעות צוותי למידה ופעילים בקרב הקהילות בברוקלין ובגוננים, פיתוח קשרים אישיים וקשרי עבודה מתמשכים בין הצוות בניו יורק לצוות בירושלים, הפקת פרויקטים דומים באמצעות שני הצוותים, הקמת קבוצות פעילים להפקת שבת וחג בקהילה והקמת ועדה הכוללת אנשי מקצוע ופעילים מתנדבים לקידום הפרויקט.
הפרויקט יביא לגיבוש מקומי של כל אחת משתי הקהילות השותפות לפרויקט, בד בבד עם ההיכרות ההדדית ביניהן על בסיס השבת והחג המאפשרים שדה רחב של יוזמות ורעיונות.
*נאות שושנים, חולון –,Five Towns NY – סופיה בולגריה
משולש עם בולגריה, אוכלוסיית היעד – זוגות צעירים, מדריכי מחנות קיץ.
פרוייקט ‘משולש בולגריה’ עוסק בהקמת קבוצת מנהיגות של הורים צעירים, עיסוק בזהות היהודית והתחברות לזהות האישית והמשפחתית, ויצירת קשר עם הקהילות השותפות: בולגריה וניו יורק.
הפרוייקט משותף למתנ”ס נאות שושנים, חולון, ישראל, Five Towns JCC, ניו יורק ו- The JCC of Sofia מתוך מטרה לקיים ערבות הדדית, חיזוק והכרת קהילות שונות וגישור בין תרבויות.
מה שייחשב להצלחה בפרוייקט זה יהיה קשר רציף, בונה, מתפתח ומתחזק בין מובילי התוכנית; מנהלים ורכזים, תחושת שותפות בין מובילי התוכנית;חשיבה משותפת,שיתוף,התייעצות ויצירת חיבורים נוספים מעבר לפרויקט עצמו. הפרויקט כולל הקמת קבוצות הורים לגיל הרך בשלושת הקהילות אשר יעסקו בתחום החינוך היהודי, זהות אישית וכו’ . בנוסף מתקיימים השנה מפגשים של מדריכי קייטנות הקיץ של שלושת הקהילות וכן משלחת של רבנים מהקהילות השונות.
נאות רחל , חולון -JCCA NY
הבנה לנעורים, אוכלוסיית יעד – בני נוער.
הבנה לנעורים הינה תוכנית המתמקדת ביצירת קהילה בין המהגרים היהודים באמריקה ובישראל.
התוכנית משותפת ל-JCCA/Bukharian Teen Lounge ולמרכז הקהילתי נאות רחל בחולון ומטרתה היא ליצור קשר בין בני נוער בנים ובנות למשפחות מהגרות מברית המועצות לשעבר (בדגש על מהגרים בוכרים וקווקזים) בארץ ובארה”ב, על מנת לשמר תרבות ולבחון את הדומה והשונה בין שתי הסביבות. בני הנוער ילמדו להכיר בני נוער אחרים שלהם תרבות ורקע משותפים בסביבת חיים אחרת. נושא התוכנית מתמקד בדרך של הרחבת מעגלי זהות: זהותו של המהגר הקשורה לארץ מוצאו, עדתו,זהותו היהודית, זהותו הלאומית.
מטרה נוספת היא להביא את בני הנוער להכרות מעמיקה עם שורשיהם ותרבותם האתנית ובשלב מאוחר יותר ליצור אינטגרציה בין העולמות השונים (לדוגמא: בין בית שמרני לסביבה מתירנית), בהמשך לפגישה בארה”ב ישנו הרצון לקיים דיאלוג משמעותי ומתמשך בין שתי הקבוצות באמצעות פרויקט משותף.
כמו כן,לפתח שיח משמעותי ודיאלוג בין שני הצוותים העובדים עם הקבוצות וזאת בשל תפיסות חשיבתיות שונות.
הפרויקט המרכזי מורכב משתי קבוצות בני נוער בנות 12 משתתפים בגילאים שבין 14-16 הפעילים במרכזים הקהילתיים בארץ ובחו”ל.
הקבוצה הישראלית מורכבת מבני נוער בעלי רקע מגוון בדגש על בוכרים וקווקזים, הקבוצה האמריקאית תהיה חלק מן הקהילה הבוכרית בקווינס.
הפרויקט יכלול ביקורים משותפים בארץ ובחו”ל וכן פרויקט שנתי שיתקיים לאחר המפגש הראשון,על מנת ליצור דיאלוג משמעותי מתמשך בין שתי הקבוצות.
* נווה ארזים, חולון,EJKA Berlin – Kings Bay Y NY
משפחות צעירות, אוכלוסיית היעד – משפחות צעירות (זוגות).
בפרוייקט “משפחות צעירות- הדור השני” משתתפים הורים צעירים המעוניינים לקחת חלק בקבוצה תהליכית לאורך השנה, אשר מעוניינים להתבונן וללמוד על זהותם האישית, המשפחתית והיהודית, במקביל ללימוד ולהכרת יהודים אמריקאיים וגרמניים אשר עוברים את אותו תהליך במטרה ליצור קשרים הדוקים ומפרים.
“משפחות צעירות-הדור השני” מהווה המשך ישיר לתוכנית “משפחות צעירות-הדור הראשון”. הפרוייקט הינו בין מתנ”ס נווה- ארזים בחולון, Kings Bay Y שבניו-יורק ו-EJKA שבמינכן.
העבודה הקהילתית מאפשרת סיעור מוחות והחלפת רעיונות בין מובילי התוכנית, ואף יישום חלקם במשלחות. כמו כן, העבודה הקהילתית מאפשרת עיצוב ופיתוח מנהיגות אשר באמצעותה הם נוטלים אחריות על סביבתם הקרובה והקהילה בה הם וילדיהם חיים.
*פסגת זאב –Staten Island NY – London Red Bridge
לגדול חזקים ביחד, אוכלוסיית יעד – נוער, פעילים.
פרויקט כלל קהילתי משותף בין קהילת פסגת זאב, סטטן איילנד (ניו יורק) ורדברידג’ לונדון.
התוכנית מבוססת על פיתוח וחיזוק מנהיגות יהודית קהילתית והרחבת מעגלי קשר בין יהודים בפסגת זאב, בסטטן איילנד ובקהילה היהודית ברדברידג’ לונדון. הקהילות עוסקות בחיבור ויצירת קשרים בין יהודים פעילים, חברי הנהלה, צוות, בני נוער וילדים בשלושת הקהילות תושביהם על ידי ועדת פעילים, פרוייקט משותף בין בני הנוער ואירועים משותפים בשלושת הקהילות.
בפסגת זאב מרחיבים את הפעילות לתחומים נוספים.
רמת השרון – 92nd Street Y NY
חוויה אינטרנשיונל, אוכלוסיית היעד – בני נוער.
חוויה אינטרנשיונאל היא תוכנית לפיתוח הקשר בין המרכזים הקהילתיים ברמת השרון לבין ה- 92 Street Y בניו יורק. בשנה זו פועלת תוכנית לפיתוח מנהיגות ותרומה לקהילה בקרב בני נוער מרמת השרון ומניו יורק, סביב ערכי היהדות והעם היהודי. אוכלוסיית היעד של התוכנית היא בני נוער ובני משפחותיהם על מנת ליצור קשר בלתי אמצעי ולממש את רעיון הקולקטיב בין שתי הקהילות.כמו כן שני הארגונים מקיימים פרויקטים משותפים נוספים שלא במימוננו (לאחר שמימנו וליווינו סמינר משותף ברמה”ש עם 92Y), מדריכים במחנות הקיץ, Town Hall ועוד.
תלפ”ז – Mid Island NY
שגרירים צעירים, אוכלוסיית יעד – נוער.
“שגרירים צעירים” הינו פרויקט מנהיגות נוער משותף בין קהילת תלפיות מזרח בירושלים לבין JCC מיד איילנד בניו יורק. קבוצות הנוער משתי הקהילות עוסקות בנושאים של חיזוק מנהיגות, זהות יהודית והסברה על פי סילבוס מותאם, מתקשרות דרך האינטרנט, ומקיימות מפגשי ווידאו וביקורים הדדים.
הקבוצות פועלות שלוש שנים ברציפות.
בכוונת הקבוצות להרחיב תחומים אלו בכלל הקהילות תוך שותפות מלאה בין שתי הקהילות
שוהם – Rosenthal JCC NY
מנהיגות עם שורשים, אוכלוסיית היעד – בני נוער.
פרויקט “מנהיגות עם שורשים” הינו שותפות בין קהילת ה- RJCC שבווסטצ’סטר ניו יורק לקהילת שוהם שמטרתה לפתח קשרים משמעותיים ובני קיימא בקרב הנוער בגילאי 12-14 ובני משפחותיהם באמצעות תוכנית של חיבור מתמשך, למידה (באמצעות מדיה חברתית) ודרך חוויות פנים אל פנים בביקור. מטרה נוספת היא בטיפוח הידע והערכה של המורשת והמסורת היהודית; על ידי קידום הבנה הדדית ועידוד קבלת ההבדלים, כמו גם את קווי הדמיון התרבותיים. התוכנית גם מקווה לתרום לפיתוח עתידי של מנהיגי הקהילה היהודית המסורים הן ליהודית המקומית והן ליהדות הגלובלית כמו כן על האחריות היהודית הקולקטיבית ועל ההמשכיות היהודית.
הפרויקט כולל: סדרה של 10 מפגשים, בהם ייקחו חלק הורה וילד, בנושאים שונים מתכני העולם היהודי, זהות יהודית ישראלית ואמריקאית ומשמעות ההגעה לגיל המצווה.
חלק שני: ביקור גומלין של המשתפים בקהילות המקבילות.
WCJCC
עמיתים יהודיים עולמיים, אוכלוסיית יעד – מנהיגות צעירה.
פרוייקט העמיתים נועד להעצים מנהיגים קיימים בקהילות היהודיות ברחבי העולם, ולתת להם כלים אשר יכשירו אותם לפתח את קהילותיהם ולחזק את הקשרים שבין הקהילות השונות בעולם.
עמיות יהודית, היא יסוד עתיק יומין בזהות היהודית. עמיות היא מסגרת ההתייחסות הכוללנית לקיום היהודי, מעבר לזהות האישית והקהילתית של כל אחד ואחת מאיתנו. בהיותנו חלק מן העם היהודי, אנו מתחברים הן לקיום היהודי לאורך הדורות, והן לרוחב, אל מול פני צורות הקיום היהודי השונות המתקיימות בימינו. למרכזים הקהילתיים בישראל ובתפוצות יש תפקיד משמעותי בחיזוק ממד זה. לשם כך, יש חשיבות בפיתוח סגל של מנהיגים העוסקים בנושא ומחויבים לחיזוקו במסגרת הקהילתית בה הם פועלים.
כל חמישה עשר המשתתפים בפרויקט יוכשרו לפתח חשיבה של מנהיגים יהודים עולמיים וכן ייזמו פרויקטים משל עצמם, בהם ייטלו חלק הקהילות מהן הם נשלחו. בהמשך, הם עצמם יוכלו להכשיר את המנהיגות המקומית לפתח פרויקטים נוספים, באמצעות הכלים שרכשו. בשת”פ עם Presentence.
גשרים:
*שדמות/אורנים –ZWST Germany
מנהיגות סטודנטים אורנים, אוכלוסיית יעד – סטודנטים.
תוכנית “מנהיגות סטודנטים אורנים” “STUDENT LEADERSHIP FOR JEWISH PEOPLEHOOD – BUILDING GLOBAL CONNECTIONS”- הינה תוכנית דו שנתית; גם אקדמית וגם חווייתית, שבונה קשר בין צעירים יהודיים בגרמניה וסטודנטים ישראלים במכללה אקדמית לחינוך אורנים. התוכנית מיעודת להכשיר מנהיגות קהילתית צעירה שתוביל תוכניות לקידום עמיות יהודית בישראל ובתפוצות.
מטרותיו העיקריות של הפרויקט הינן ליצור קשר אישי ותכני משמעותי בין סטודנטים יהודיים בגרמניה וסטודנטים בישראל לטיפוח תחושת שייכות ומחויבות לעם היהודי, להכשיר מנהיגות צעירה שתהיה מסוגלת ליזום תוכניות קהילתיות ובין קהילתיות בתחום זהות ועמיות יהודית. כמו כן, גם ליצור שותפות משולשת: ישראל – גרמניה – ארה”ב ליצירת דיאלוג רחב יותר ולקידום ערכי עמיות יהודית.

 • משלחות סטודנטים מאורנים לגרמניה.
 • המשך קבוצות לימוד מקבילות בישראל ובגרמניה.
 • השלמת סרטי זהות אישיים של הסטודנטים המתאר תהליך הלמידה והקשר והקרנתם לקהלי יעד שונים.
 • סמינרים מסכמים של התוכנית בגרמניה ובישראל.
 • קשר וירטואלי אישי ולימודי, מונחה באמצעות שיחות וועידה ופלטפורמה וירטואלית בין הסטודנטים.
 • תכנון מתווי פרויקטים חינוכיים על ידי צוותי סטודנטים משותפים והוצאה לפועל “בשטח”.

בשנה הבאה יצטרף שותף מניו יורק לפרויקט: אונ’ קולומביה

*הלל בבין תחומי הרצלייה – Hillel Kiev – Hillel Baruch College NY
קול הלל, אוכלוסיית יעד – סטודנטים.
קול הלל נועד כדי לקשר בין סטודנטים מניו יורק, אוקראינה וישראל ליהדות ברחבי העולם דרך מפגשי לימוד, נסיעה לאוקראינה במהלך פסח ותוכנית לימודים דינמית המשתמשת בחיבור הקצוות של המשתתפים.
מטרת השותפות הינה להעמיק ולהרחיב את השיח על עמיות יהודית גלובאלית בקרב הסטודנטים בשלושת הקמפוסים המשתתפים, ודרכם גם למעגלים רחבים יותר. לחלק ניכר מהסטודנטים בשלוש הקמפוסים חסרים הידע והמודעות לקשר, להיסטוריה ולשותפות הגורל של העם היהודי בכל רחבי העולם, ושותפות זו מבקשת להאיר , ללמד ולחבר את הסטודנטים באופן בר קיימא.
*כל הנשמה – JUJ ,Rodef Shalom NY ברלין
תיקון עולם, אוכלוסיית היעד – בני נוער, צעירים.
“תיקון עולם” הידוע גם בשם “כל הנשמה” הינו פרוייקט בעל חזון לפתח ולהעצים תחושה משותפת של שייכות וערבות הדדית כלפי הקולקטיב היהודי בארה”ב, ישראל וגרמניה כדי לטעת בדור הבא את התחושה שכולנו חלק משלם שהוא הרבה יותר גדול מאיתנו. כמו כן, חזון נוסף הוא להעמיק את הקשרים בין קהילת ‘רודף שלום’ בניו-יורק לקהילת ‘כל הנשמה’ בירושלים, לפתח קשרים אינדיבידואליים וקהילתיים ולהפכם למערכת יחסים ממושכת ובעלת משמעות בין השותפים הישירים והעקיפים של השותפות; בני הנוער, הצעירים והורים למשתתפים הצעירים.התכנית מתמקדת בשני פרוייקטים מקבילים של תיקון עולם:
1. קבוצת בני נוער מקהילות הרפורמיות- “כל הנשמה” בירושלים, וקהילת “רודף-שלום” בניו-יורק.
כל אחת מקבוצת הנערים והנערות בשתי הערים יבחרו בפרוייקט תיקון עולם/צדק חברתי המתאים לעירם ויוציאו אותו אל הפועל. מתחילת התהליך של בחירת הפרוייקטים ועד למפגשים ההדדיים בין הקבוצות יתקיימו חילופי מידע, שיתוף בתחושות ובהתלבטויות בין שתי הקבוצות בכל דרך תקשורת אפשרית כבסיס להכרות בין-אישית וקבוצתית בין בני הנוער. שיאי התכנית יהיו באירוח הקבוצה הניו-יורקית בארץ ובאירוח הקבוצה הירושלמית בניו-יורק להצגת הפרוייקט ולהעמקת הקשרים בין בני הנוער.
2. קבוצת מנהיגות צעירה מניו יורק, ירושלים וברלין (גרמניה) הנפגשים לשלושה סמינרים העוסקים ביהדות פלורליסטית ושאלת זהויות.
*ממזרח שמש –NYU Bronfman Center NY, מרום – בודפשט
מנהיגות יהודית סטודנטיאלית, אוכלוסיית היעד – מנהיגות צעירה.
פרויקט סטודנטים משותף בין ארגון “מזרח שמש” בירושלים ,בין “מרכז ברונפמן” אשר ממוקם באוניברסיטת ניו יורק וארגון “מרום” שבבודפשט. הסטודנטים המשתתפים דנים ולומדים במשותף סוגיות של צדק חברתי ופערים חברתיים בזוית יהודית, תוך דגש על הגות יהודית בארצות האסלאם. החל משנת 2012 הפרוייקט יפעל במכללות בצפון ויעסוק יותר במפגש זהויות בין תרבותיות.
התוכנית יוצרת חיבור בין קבוצות סטודנטים בארץ ובניו יורק על בסיס של ערכים חברתיים הנגזרים מזהות יהודית משותפת.
קרן קרב –Jewish Lens NY
עדשה יהודית, אוכלוסיית יעד – בתי ספר.

בבסיס התוכנית “עדשה יהודית” עומדת חקירת ערכי היהדות והקהילות היהודיות באמצעות המדיום המרתק של צילום. מטרת התוכנית היא חקירת ערכים יהודים, זהות ומסורת יהודית בקרב תלמידי חטיבות ביניים בישראל ובקהילות אחרות בעולם באמצעות התמונות שציון עוזרי, יוזם התוכנית, צילם במהלך חייו. הצילומים מצליחים ללכוד את המכנה המשותף כמו גם את השונה בקהילות יהודיות וכך יוצר אמצעי אומנותי מרתק לחקור הבדלים אלה.

התכנית “עדשה יהודית” עוסקת בפיתוח של היבטים רלוונטיים אודות מושג ה’קהילה’ ועולם ההקשרים העצום שחיי קהילה נושאים בחובם, כמו גם חקירת ערכי יסוד המהווים מצע רחב ומפרה בבואנו לעסוק בשאלות של תרבות וזהות יהודית. הקהילות השונות והמגוונות המתועדות בצילומים מלמדות אודות הגיוון והאחדות שניתן למצוא בעולם היהודי, ועל הצורך של כל פרט למצוא את מסגרת ההשתייכות שלו לקהילה – תוך שהיא מעמידה בפנינו את האתגר הגדול של מציאת המכנים המשותפים, את הליבה המשותפת אותה חולקות הקהילות היהודיות המגוונות.
הציפייה היא שתלמידי בתי הספר-בארץ ובניו יורק, יכירו אלו את עבודתם ופועלם של אלו, כמו גם מוריהם ומנהליהם שיכירו את דרכי העבודה והתכנים הרלוונטיים לכל אוכלוסייה. יעדים אלו מושגים ע”י רובדי העשייה השונים, ובהם אינטראקציה מתמשכת דרך סמינר המחנכים, אתר אינטרנט ייעודי בו חולקים התלמידים, המורים והצוות את עשייתם, ‘קירות מדברים’ ועוד.
צילומי התלמידים ועבודותיהם מוצגות בתערוכות בבתי הספר, בפני ההורים, המורים, וחברי הקהילה.

JCRC NY – JICC (המרכז הבין תרבותי)
דיאלוג, אוכלוסיית יעד – אנשי מקצוע
פרויקט המחבר אנשי מקצוע מארגון “המרכז הבינתרבותי” בירושלים לבין ה JCRC בניו יורק. הפרויקט יוצר ומפתח קשר מקצועי בין אנשי מקצוע בתחום פיתוח קהילה ודיאלוג ביו תרבותי בירושלים ובניו יורק. הפרויקט מתרחב מחוץ לירושלים ומפתח דיונים בזהויות יהודיות וטיפול בהן בערים ובמקומות נוספים בישראל.
במהלך השנה הקרובה תימשך המגמה של הרחבת מעגל אנשי המקצוע המעורבים בפרויקט.
התוכנית משפרת את האופן שבו הקהילות בירושלים ובניו-יורק מטפלות בריבוי הזהויות שבתוכן.